Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rys ostrovid (Lynx lynx) je kočkovitá šelma přirozeně se vyskytující v Eurasii. Je největší kočkovitou šelmou Evropy a náleží mezi druhy chráněné Bernskou konvencí. Podle českých zákonů náleží k mezi silně ohrožené a chráněné druhy, které nelze lovit.

  • délka těla až 120 cm
  • délkou ocasu až 25 cm,
  • výškou v kohoutku až 70 cm
  • hmotností až 35 kg

Soubor:Lynx lynx poing.jpg Typickým životním prostředím rysa jsou v našich přírodních podmínkách oblasti smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary. Při zvyšování početnosti však rys proniká i do oblastí jak horských bezlesí, tak listnatých lesů v nižších polohách, kde se stává konkurentem kočky divoké.

Soubor:Lynx lynx (Linnaeus, 1758).jpgSamec žije samotářsky, jen v době páření se zdržuje se samicí.

Rys není žádný vytrvalý pronásledovatel, na kořist číhá, či se k ní nepozorovaně přiblíží a útočí z bezprostřední blízkosti. Pokud kořist nedostihne několika skoky, nechá ji být (většinou již po několika desítkách metrů, maximálně po cca 100 metrech). K číhání často používá vyvýšená místa, odkud kořist vyhlíží, nejčastěji na okraji houštin. Za denního světla je schopen rozeznat hlodavce na 75 m, zajíce na 300 m a srnce na 500 m.

 

Náhledy fotografií ze složky fotografie šelem

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

děkuju mocinkrát

(tiiinka, 28. 2. 2011 17:35)

děkuju moc za tento referát je báječký měla jsem si to připravit už delší dobu a neveděla jsem co dělat
co dělat když mám zítra donést referát o rysu ostrovidovi potom jsem si projížděla internet a našla jsem tady tuhle stráhku super možná to ještě stihnu povzbuzovala jsem se a jak to dopadlo ve škole jsem dostala 1+ děkuju mockrát tohle je nejlepší stránka

Re: děkuju mocinkrát

(Lili, 29. 1. 2013 20:10)

Mela jsem stejny problem.Doufam ze dostanu take dobrou znamku.

lední medvěd

(ela, 10. 5. 2012 17:06)

to je hrůza není tu napsané nic o ledním medvědovi něco málo jo ale jinak tu není nic o aře ararauně

Re: lední medvěd

(klárras, 10. 5. 2012 17:07)

nahoudou tu je o medvědovi ledním dost že jo?!