ochrana šelem
- Všechny tři druhy velkých šelem jsou u nás chráněny podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.
- Podle vyhlášky č. 395/1992 je vlk obecný a medvěd hnědý zařazen mezi kriticky ohrožené druhy živočichů, rys ostrovid mezi druhy silně ohrožené.
- Všechny tři druhy jsou také chráněny podle Bernské konvence jako přísně chráněné druhy živočichů (zde však nutno podotknout, že v ČR se Bernská úmluva nevztahuje na vlka a medvěda, což je naprosto absurdní situace).
- Na velké šelmy pamatuje i nařízení Evropské rady, resp. NATURA 2000 - všechny tři druhy velkých šelem jsou uvedené ve "Směrnici o stanovištích" (92/43/EEC) v příloze IV jako druhy živočichů, vyžadující v zájmu Společenství přísnou ochranu.
- Přes všechna tato zákonná opatření je zjevné, jak pojednávají kapitoly o vývoji početnosti velkých šelem v ČR a o pytláctví, že stavy velkých šelem se u nás nevyvíjí optimálně a jejich největší nebezpečí představuje ilegální lov.
- Právo na ochranu šelem je v terénu velmi těžko vymahatelné a dokázání viny konkrétnímu pytlákovi ještě těžší.
- Ochránci přírody v České republice pracují na velmi ambiciózním a složitém úkolu: najít místo pro novou evropskou krajinu, kde lidé nechají nějaké místo přírodě.
- Nalezení místa pro velké šelmy je přitom nejsložitějším a nejambicióznějším úkolem vůbec. Velkým šelmám nestačí několik desítek hektarů chráněné rezervace.
- Domovské území jednoho zvřete počítáme na stovky kilometrů čtverečních.
- Žádný národní park v Evropě není schopen zajistit domov byť jen pro zbytkové populace velkých šelem.
- Je proto nutné umožnit bezproblémové soužití velkých šelem a člověka v kulturní krajině.
Náhledy fotografií ze složky fotografie šelem
OCHRANA
(kačka, 31. 3. 2012 16:27)